Lakeside Lutheran High School

Quarter 2, 2020-21 Honor Roll

High Honors Honor Roll (3.75-4.0 grade point average)

Grade 9

Wrigley Bastian, Watertown; Aidan Berg, DeForest; Isaac Bilitz, Madison; Christian Collins, Lake Mills; Joseph Dretske, Sun Prairie; Karsten Grundahl, Lake Mills; Rebecca Hallberg, Columbus; Hannah Hartwig, Lake Mills; Joshua Hecht, Madison; Claire Heinrich, Madison; Ella Hembrook, Jefferson; Aaron Hirsch, Johnson Creek; Isabela Hobbs, Watertown; Leah Horn, Watertown; Megan Huber, Columbus; Olivia Ibeling, Cambridge; Naomi Jenson, Deerfield; Elsa Johansson, Columbus; Elyse Johnson, Windsor; Lora Kasper, Jefferson; Mia Krahn, Sun Prairie; Paige Krahn, Madison; Luke Krauklis, Lake Mills; Kylee Krutsinger, Cottage Grove; Brielle Leis, Watertown; Caitlin Lloyd, Columbus; Ambria McCrary, Sun Prairie; Maria Meier, Watertown; Abby Meis, Watertown; Emma Meis, Watertown; Mara Meyer, Sun Prairie; Kooper Mlsna, Lake Mills; Mya Morgan, Sun Prairie; Brooke Parkhurst, Johnson Creek; Amelia Povich, Middleton; Joshua Powers, Portage; Kieghtan Rank, Madison; Alex Reinke, Watertown; Ella Ristow, Watertown; Kylie Roekle, Middleton; Samuel Schmidt, Janesville; Grant Schneider, Jefferson; Hayden Schoenherr, Cottage Grove; Emma Storlie, Lake Mills; Cole Teteak, Middleton; Mia Teteak, Middleton; Jacob Vergenz, Janesville; Maria Vik, Fort Atkinson; Noah Weidner, Columbus; Caitlin Weiland, Fall River; Cameron Weiland, Fall River; Freidrich Weittenhiller, DeForest; Ava Wilson, Cottage Grove; Elizabeth Winkelman, Watertown; and Bryce Zimmermann, Jefferson.

Grade 10

Olivia Bartels, Johnson Creek; Chloe Berg, DeForest; Molly Betschler, Watertown; Benjamin Buxa, Oconomowoc; Bridget Cichanofsky, Reeseville; Grace Cody, Juneau; Jack DePrey, Sun Prairie; Marissa Duddeck, Whitewater; Jordan Genz, Watertown; Tyler Gresens, Sun Prairie; Tyler Griffin, Lodi; Elijah Grow, Cottage Grove; Liliana Haar, Lake Mills; Ava Heckmann, Middleton; Rose Hissom, DeForest; Rebekah Hodkiewicz, DeForest; Emma Horn, Watertown; Grace Korth, DeForest; Claire Langille, Lake Mills; Trey Lauber, Lake Mills; Kendall Lemke, Helenville; Kayley McLain, Juneau; Abigail Minning, Watertown; Grace Plitzuweit, Oconomowoc; Natalie Punzel, Watertown; Natalie Raymond, Sun Prairie; Emma Schultz, Lake Mills; Jenna Shadoski, Janesville; Makenzie Sievert, Watertown; David Taylor Evert, Beaver Dam; Litzy Toledo, Watertown; Madelyn Vanderhoof, Watertown; Charlie Vogen, Oconomowoc; Hadley Wendorff, Watertown; Isaac Winters, Watertown; Averi Wolfram, Sun Prairie; Japheth Yahnke, Watertown; and Carlee Zimmermann, Jefferson.

Grade 11

Kaylea Affeld, Watertown; Lydia Bilitz, Madison; Joshua Bittorf, Waterloo; Brynn Boche, Watertown; Ella DeNoyer, Sun Prairie; Aaron Fritz, Middleton; Mya Hemling, Beaver Dam; Samuel Knapp, Ixonia; Caleb Koester, Fort Atkinson; Matthea Lenz, Oconomowoc; Lauren Lostetter, Lake Mills; Kyle Main, Juneau; Audrey Meier, Watertown; Grace Meinel, Verona; Morgan Mlsna, Lake Mills; Greta Pingel, Sun Prairie; William Popp, Fitchburg; Alyssa Reinke, Watertown; Austin Schwab, Fort Atkinson; Sofia Shramek, Watertown; Douglas Weittenhiller III, DeForest; Logan Wensel, Johnson Creek

Grade 12

Ella Butzine, Sun Prairie; Lydia Buxa, Oconomowoc; Jada Gresens, Sun Prairie; Ashley Grundman, Waterloo; Maya Heckmann, Middleton; Caitlin Heinrich, Madison; Joshua Hodkiewicz, DeForest; Rachel Huebner, Madison; Elizabeth Isham, Watertown; William Jorgensen, McFarland; Brendan McKenna, Lake Mills; Emily Meiller, Madison; Julia Neuberger, Lake Mills; Sydney Nommensen, Fort Atkinson; Olivia Odrich, Verona; Kaylee Raymond, Sun Prairie; Carter Roekle, Middleton; Lillian Runke, Sun Prairie; Stephanie Schafer, Lake Mills; Riley Schmidt, Janesville; Grace Seim, Beaver Dam; Connor Slattery, Lake Mills; Evelyn Terry, Ixonia; Jada Teteak, Middleton; Joy Thompson-Wurz, Lake Mills; Seth Veers, Cross Plains; Kendra Wilson, Cottage Grove; Laura Zank, Juneau

Honors (3.25 – 3.749 GPA)

Grade 9

Caleb Bittorf, Waterloo; Claire Boche, Watertown; Kayden Bou, Madison; Braden Buss, Watertown; Archer Chaudhary, Lake Mills; Tyler Chopp, Lake Mills; Crandon Dwyer, Oconomowoc; Daniel Ertman, Fort Atkinson; Corinna Faes, Columbus; Joshua Jorgensen, Mc Farland; Joshua Krenke, Jefferson; Kole Lostetter, Lake Mills; Amelia Meyer, Sun Prairie; Emerson Milbrath, Watertown; Elida Nerothin, Madison; Kylie Pearson, Fort Atkinson; Brandon Reich, Jefferson; Adria Saxby, Lake Mills; Julia Schauer, Watertown; Logan Schwab, Fort Atkinson; Kya Winger, Watertown; and Benjamin Zambo, Greendale,

Grade 10

Shayla Asmus, Lake Mills; Levi Birkholz, Watertown; Leland Christian, Oconomowoc; Grace Cook, Hartland; James DeNoyer, Fort Atkinson; Caleb Garcia, Fort Atkinson; Ethan Gulczynski, Sun Prairie; Juan Gulrud, Marshall; Elizabeth Gunst, Hartford; Jonah Heyerholm, Cottage Grove; Manuel Iglesias, Watertown; Cheyenne Johnson, Jefferson; Owen Kraft, Sun Prairie; Nora Larson, Columbus; Anders Liermann, Madison; Nina Litherland, Columbus; Dane McIlvain, Edgerton; Marin Riesen, Watertown; Reyna Rupnow, Ixonia; Ethan Schuetz, Lake Mills; Celia Straubhaar, Waterloo; and Cooper Tetzlaff, Pardeeville.

Grade 11

Jonathan Abel, Fort Atkinson; Caleb Andrews, DeForest; Isaiah Asmus, Watertown; Caelan Baney, Columbus; Mason Eckhardt, Watertown; Emma Etheridge, Madison; Sarah Fisher, Madison; Lola Hilbelink, Lake Mills; Naomi Hundt, Beaver Dam; Claire Liddicoat, Watertown; Michael Mittag, Beaver Dam; Calvin Murray, Sun Prairie; Riley Parsons, Watertown; Carly Paske, Arlington; Annie Povich, Middleton; Brock Schneider, Jefferson; Sadie Schneider, Waterloo; Lily Schuetz, Lake Mills; Nora Statz, Helenville; Spencer Sturgill, Waterloo; Jayden Thundercloud, Jefferson; and Ianna Wolfram, Sun Prairie.

Grade 12

Isaiah Andress, Ixonia; Hailey Brandt, Juneau; Elizabeth Brudos, Janesville; Isabella Cook, Hartland; Kylee Gnabasik, Jefferson; Megan Grambsch, Columbus; Austin Haley, Waterloo; Graham Hatcher, Oconomowoc; Nathaniel Heins, Ixonia; Samuel Ibeling, Cambridge; AnaCristina Iglesias, Watertown; Jordyn Jaeger, Lake Mills; Anna Kreutz, Madison; Payton Kuepers, Madison; Sydney Langille, Lake Mills; Remy Matthews, Sun Prairie; Haylee Meske, Jefferson; Hannah Meyer, Jefferson; Hailey Miller, Sun Prairie; Isaiah Minning, Watertown; Benjamin Neumann, Oconomowoc; John O'Donnell, Madison; Ryan Punzel, Watertown; Alyssa Ratzow, Watertown; Evelyn Schauer, Watertown; Christian Schmidt, Ixonia; Morgan Slonaker, Oconomowoc; Devin Splinter, Ixonia; Lily Storlie, Lake Mills; Claudia Stuebs, Lake Mills; Sarah Ulsberger, Fort Atkinson; Gabriel Uttech, Fall River; Dakota Vogel, Janesville; Elijah Wohling, Beaver Dam; and Nicholas Yaroch, Fall River.

Commendables (3.0 – 3.249 GPA)

Grade 9

Keira Baney, Columbus; Madelyn Brock, Fort Atkinson; Jenna Degner, Watertown; Lucas Eckhardt, Watertown; Caleb Ganey, Lake Mills; Mark Garcia, Fort Atkinson; Hank Goessling, Whitewater; Brady Grambsch, Columbus; Justin Griedl, Fort Atkinson; Abigail Hermanson, Madison; Alex Marty, Fort Atkinson; Riley Norenberg, Watertown; Brayden Pearson, Fort Atkinson; Ethan Pillard, Oconomowoc; Wedmerline Schulz, De Forest; Emma Wiedenfeld, Lake Mills; and Ethan Zuberbier, Sun Prairie

Grade 10

Julianne Dollard, Deerfield; Nevaeh Dorn, DeForest; Benjamin Klug, Oconomowoc; Caden Knorr, Lake Mills; Jonah Ozminkowski, Johnson Creek; and Ryan Vice, Watertown.

Grade 11

Breanna Davis, Jefferson; Carter Huber, Columbus; Ethan Lozano, Waterloo; Emily Schafer, Lake Mills; Jameson Schmidt, Ixonia; Josiah Schwartz, Columbus; Nick Thomas, Watertown; Hannah Uttech, Watertown; and Sierra Vogel, Janesville.

Grade 12

Noah Fields, Sun Prairie; Stephanie Georgi, Sun Prairie; Kristel Hafenstein, Beaver Dam; Julia Hallman, Watertown; Caleb Hermanson, Madison; Emmilee Hillier, Sun Prairie; Kyle Jaeger, Watertown; Olivia Krieser, Stoughton; Mia Murray, Middleton; Ian Olszewski, Johnson Creek; Logan Reich, Jefferson; Darren Schuster, Juneau; and Tersony Vater, Watertown.

Recommended for you

Load comments